|
Пән :Қазақ тілі |
|
|||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы |
|
Мектеп: Есбол орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Нұрғалиева Ләззат
|
||||||||||||
|
Күні:26.11.2018 Сынып: 5 |
||||||||||||||
|
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Өсімдіктер әлемі |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.Ж6. Мәтіндегі орфографиялық қателерді сөздіктерге сүйене отырып, түзету және редакциялау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Мәтінді түсінеді, қосымша ақпаратты анықтайды. |
|||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі ақпаратты өз ойымен байланыстырып түсіндіре алады, мәтінге сөздіксіз түзетулер жасайды; |
||||||||||||||
|
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: Мәтінді түсінеді, ақпаратты табады, сөздік арқылы сөздерге түзетулер енгізеді, редакциялайды; |
||||||||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Түсіну,білу,қолдану |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мәтіндегі негізгі қосымша ақпаратты табады; |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: қылқанжапырақ,раушангүл,ағаш,бұта,зерек,жемшөп,гүл Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Мәтінді құрастырғанда сөздердің дұрыс жазылуына және тыныс белгілеріне аса назар аудару Өсімдік,жапырақ,сабақ,гүл,тамырлары,табиғат көркі Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Өсімдіктер қандай түрлерге бөлінеді? 2.Өсімдікті табиғаттың қай түріне жатқызамыз? 3.Гүлді өсімдіктерді ата! 4.Дәнді дақылдарға қандай өсімдіктер жатады? 5.Өсімдіктердің қай түрі адам денсаулығына пайдалы? 6.Өсімдіктердің қай түрінде дәрумендер көп болады? |
|||||||||||||
|
Ұлттық құндылық |
Табиғат құбылыстарының ерекшелігін, қасиетін білуге және оларды бағалауға, аялауға баулу |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,Әдебиет,Биология |
|||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы оқу |
Төрт түліктің жасына қатысты атаулар |
|
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||
|
Жоспарланған Уақыт |
Жоспарланған әрекеттер (төмендегі жазбаларды өзіңіздің жоспарланған әрекеттеріңізбен )
|
Ресустар
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
5 мин
5-мин
|
Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық Әрбір адам? –Туысым,досым,жұрағат. Әрбір сабақ?-Үйрену,ұғу,ұлағат. Әрбір ісің?-Тірлік,тірек,адамдық. Әрбір сөзің? Шындық,бірлік,адалдық. Топқа бөлу «Тілек жазылған шарлар»
Қалаған түстерін таңдап,екі топқа бөлінеді. 1-топ Көк шарлар 2-топ Қызыл шарлар «Крестик нол » әдісі 1.Қазақ халқының өміріндегі төрт-түліктің рөлі қандай? 2.Үй жануарларын қалай атаймыз? 3.Төрт түлік деп нені атаймыз? 4.Түйенің пірі қалай аталады? Бұл жануарды қалай шақырады? 5.Жылқының пірі қалай аталады? Бұл жануарды қалай шақырады? 6.Сиыр пірі қалай аталады? Бұл жануарды қалай шақырады? 7.Қой пірі қалай аталады? Бұл жануарды қалай шақырады? 8.Ешкінің пірі қалай аталады? Бұл жануарды қалай шақырады? 9.Не себепті олар «төрт түлік» деп аталады? ҚБ:Шапалақтау Дескриптор Берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді? Терең дем алу жаттығуы: Үш рет терең көздерін жұмып,терең демалады.Көздерін ашқанда интербелсенді тақта арқылы мультимидиадан өсімдіктерді көреді.Осы арқылы сұрақ-жауап барысында сабақтың тақырыбы мақсаты айтылады. « Қалың және жұқа сұрақтар» әдісі 1.Өсімдіктер қандай түрлерге бөлінеді? 2.Өсімдікті табиғаттың қай түріне жатқызамыз? 3.Гүлді өсімдіктерді ата! 4.Дәнді дақылдарға қандай өсімдіктер жатады? 5.Өсімдіктердің қай түрі адам денсаулығына пайдалы? 6.Өсімдіктердің қай түрінде дәрумендер көп болады? ҚБ:Бас бармақ Дескриптор Сұрақтарға нақты жауап бере алады. |
Интербелсенді тақта Шарлар Видео Маркер
Шапалақтау арқылы бағалау
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
5мин
15мин
5мин
4 мин
|
Түсіну Оқылым 3-тапсырма Мәтінді диктофонан тыңдату «Сұраққа жетіп ал»әдіс 1.Алтай ботаника бағы қай жылы,қай қалада құрылған? 2.Ауданы мен биіктігі қанша болды? 3.Қанша гектары табиғи қорық ретінде сақталған? 4.Жергілікті флораға қанша түрі жатады? 5.Ағаш пен бұталардың қанша түрі бар? 6.Қылқанжапырақ пен раушангүлдердің зеректің қанша түрі бар? 7.Жеміс жидекті гүлді дәрі-дәрмектің қанша түрі өседі? 8. Алтай ботаника бағы өндірістік орталықтарды көгалдандыру үшін ағаш бұталардың,малға жем шөптік,бал шырынды өсімдіктерді қанша түрін пайдалануға енгізді? Дескриптор Мәтін мазмұнын түсінеді. Сұрақтарға жауап бере алады. ҚБ:Бағдаршам 1-топ Бортты журнал
2-топ Екі бөлімді күнделік
Дескриптор мәтіннен орфографиялық нормаға сай емес сөздер мен сөз тіркестерін анықтайды; -қате жазылған сөздер мен сөз тіркестерін сөздіктерге сүйеніп түзетеді Ширату сәті «Шоу ми» әдісі Біріккен сөздер мен қос сөздерді табу
«Оқу, көру,орындау» әдісі Бұтақта ілініп тұрамын, Піскенде себетке құладым. (жеміс) Өсірдім ұлпа қар, Шешуін кім табар? (мақта) Әкеміз ала баспақ асырады, Күз келсе соямын деп асығады. Баспағым бойын шөпке жасырды. Еті қызыл,терісі жасыл әлі (қарбыз) Ашулы қонақбұл анық, Тонып шешсе,жыладық.(пияз) Өсірер тың дала, Көшірер қамбаға, (бидай) Әр жауабын сурет салу арқылы көрсетеді Дискриптор Жұмбақ жауаптарын сурет салу арқылы көрсетеді ҚБ:Қолшапалақ Ж 11-тапсырма «Өсімдіктің адамзатқа пайдасы» «Еркін әнгіме» әдісі ҚБ: Бас бармақ |
Оқулық Диктофон Слайд Кесте |
|
|||||||||||
|
Соңы Кері байланыс 3 мин
2 мин |
Бағалау: Өзін-өзі бағалау, топты бағалау, бірін –бірі бағалау Рефлексия: 3 қиын 3 қызық 3 қажет әдісі Үйге тапсырма: Сөзжұмбақ құру
|
|
|
|||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Оқушы білімін тексеру қалыптастырушы бағалауды орнату үшін «Бағдаршам», «Қол шапалақтау» , «Бас бармақ» әдістері қолданылды.
|
|
|
|||||||||||
|
Тапсырмаларды жеңілден күрделіге қарай жоспарлаймын. Қабілеті жоғары оқушыларға топтық жұмыс кезінде өз деңгейін көрсете біледі. |
|
Оқушылармен ширату жаттығуын жүргіземін,АКТ уақыттылы сөндіремін. |
|
|||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылады ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақыттымды ұтымды пайдалана |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңы зға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап берініңіз. |
|
||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылады ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақыттымды ұтымды пайдалана |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңы зға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап берініңіз. |
|
||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|
|
|||||||||||||



«Lesson stady» сабақ
5- сынып














