Атырау облысы Білім беру басқармасының Махамбет ауданы білім бөлімі
Атырау облысы, Махамбет ауданы, Есбол ауылы, Махамбет көшесі 5

Пәні: Қазақ тілі

Сабақ тақырыбы: Өсімдіктердің адамзатқа пайдасы 

Мектеп: Махамбет ауданы Есбол орта мектебі

Күні:  28.11.18ж

Мұғалімнің аты – жөні: Аманғалиева Құралай    Қанатқызы

Сынып:  5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

 

Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау

Ж2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат,жарнама,хабарландыру құрастырып жазу. 

Сабақтың

мақсаттары

1.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды

2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама,хабарландыру құрастырып жаза алады

3. Сұрақтарға жауап беру арқылы сыныптастарымен пікірлеседі

Тілдік

мақсат

1.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:негізгі ой,жетекші сұрақтар туынды сөздер мен күрделі сөздер 

2.Диологтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер : Жоғары дәрежелі сұрақтар:Адам өмірі үшін дәрілік өсімдіктердің маңызы қандай ?Қандай дәрілік өсімдіктерді білесіздер?

Күтілетін нәтиже

Өсімдіктердің адамзатқа пайдасы жайында мағлұмат алады,өсімдіктердің адам ағзасы мен қоршаған орта үшін маңызын түсінеді. Қазақстандағы өсімдік түрлері туралы ақпарат алады

 Құндылықтарды

игерту

«Мәңгілік ел» қағидатының 5-ші тарауындағы Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы

Пәнаралық байланыс

Биология

Бағалау критерийі

1.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтауы

2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хат, жарнама, хабарландыру құрастырып жазуы

3.Нұсқаулық құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратуы

Алдыңғы білім

               Өсімдіктер    туралы түсінігі  бар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.

2. «Әдемі ойлай және дем ала біл» жаттығуы

-Мұғалім: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен.Терең дем алыңдар:

-Ойша: «Мен арыстанмын», деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;

-Дауыстап: «Мен құспын», деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;

-Дауыстап: «Мен гүлмін», -деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар;

-Дауыстап: «Мен сабырлымын», -деп деміңді шығар.Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді

Сұрақты қағып ал» әдісі Кім жүйрік?(cұрақтар қоямын иә немесе жоқ деп жауап бересіздер) 1.Адыраспан бөлме өсімдігі ( жоқ)

2.Кактус компьютердің адамға тигізетін, зиянды әсерін азайтатыны рас па? ( иә)

3.Шырша қысы –жазы жасыл болатын ағаш па? ( иә)

4.Жалбыз антисептикалық зат ретінде тіс тазалағыш паста құрамына кіреді ме? (иә)

5.Сасық шөп бөлме өсімдігі ме? ( жоқ)

6.Жусан біздің жерімізде өсе ме? ( иә)

Сұрақтар арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу.Оқушыларды жергілікті жерде өсетін пайдалы өсімдіктер арқылы топқа бөлу

1.Жусан 2.Итсигек  3.Адыраспан
. Сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, күтілетін нәтижелермен таныстырылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Сұрақтарды қағып ал» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

   5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     5мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

      10мин

 

 

 

        

С

1.Тыңдалым тапсырмасы «Жергілікті жердегі өсімдіктердің адамға пайдасы » туралы видеоролик тыңдату (Үй тапсырмасы)

1.Итсигектің адамға пайдасы туралы (Ақсұлу әжеймен сұхбат)

2.Адыраспанның пайдалы жақтары (Тәнзила әжеймен сұхбат)

3.Жусанның емдік қасиеті туралы ақпарат (Биология пәні мұғалімі М.Зинуллина)

Тірек сөздер: емдік қасиет, шипалы өсімдік, бояудың алынуы, түтінімен аластауы

Жетекші сұрақтар:

1.Адыраспанды дәрі ретінде қандай ауруларға қолданған?

2.Адыраспанды емнен басқа қайда қолданған?

3.Адыраспанның адамға тағы қандай пайдасы болған?

4.Жусанның қандай пайдалы жақтары бар?

5.Жусанның тамырын қандай емге пайдаланған?

6.Итсигек қандай өсімдік?

7.Итсигекті қандай емге қолданады?

8.Итсигектің адамға қандай пайдалы жақтары бар?

9.Адам өмірі үшін  өсімдіктің маңызы қандай? 10.Өсімдіктердің адамға тигізер тағы қандай пайдасы бар? (шуды бәсеңдетеді, тамаққа пайдаланады, оттегі бөледі, сәндік үшін өсіріп ләззат алады).Олай болса өсімдіктер сарқылмайтын қазына емес екен.Сондықтан оларды орынды пайдаланып, қорғай білу біздің парызымыз екен.

Деск риптор:-сұраққа жауап береді

-өсімдіктің пайдасы туралы біледі

-негізгі ойды ажыратады

ҚБ «Қол шапалақтау» арқылы бағалау

2.Айтылым тапсырмасы. «Еркін микрафон» әдісі. «Өсімдіктер» тақырыбындағы жұмбақтарды шешіп, жауабындағы сөздердің адам ағзасына тигізетін пайдасы туралы сұхбат құру.

1. Жусан тобына-

Өсірер тың дала

Көшірер қамбаға.

Айналар ұнға да,

Айналар нанға да. (....)

2.Итсигек тобына-

Бұл не деген көп киім,

Жетпіс қабат көк киім

Үй ішінен табасың,

Тамаққа да саласың. (....)

3.Адыраспан тобына-

Жаздай інге тығылып,

Жатқан қызыл түлкіні

Құйрығынан суырып,

Әкелді әжем бір күні. (....)

Дескриптор:-жұмбақ жауабын шешеді

-бір-бірімен сұхбаттасады

-ағзаға тигізер пайдасын біледі

ҚБ «Бас бармақ» арқылы бағалау

ТЖ

3.Жазылым  тапсырмасы. Төмендегі сөз тіркестерін қатыстырып, бір дәрілік өсімдіктің шипалық қасиетін насихаттап, жарнама,хат,хабарландыру мәтінін құрастырыңыз.

Емдік қасиет, шипалы өсімдіктер, дәрілік қасиет

1. Жусан тобы- хат

2.Адыраспан тобы- жарнама

3.Итсигек тобы-хабарландыру

ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау


Дескриптор: 

-  Жарнама, хат, хабарландыру жанрының талаптарын еске түсіреді;

-  Жарнама, хат, хабарландыру мәтінінде сөз тіркестерін қолданады;

-  Дәрілік өсімдіктерді насихаттайды.
4.Жазылым тапсырмасы.Адамға пайдалы өсімдік атауларын  топтастыру

Графикалық органайзер

   Дара диаграмма


 


Дескриптор:-пайдалы өсімдіктерді топтастыра алады

-қорытынды жасайды

ҚБ «Қол шапалақтау» арқылы бағалау (3реттен)

 

 

 

Видеоролик

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Менен сұрақ, сенен жауап»

 әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Еркін микрафон» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Карусель» әдісі

 

 

Графикалық органайзер

 

 

 

Сабақтың соңы

 

 

 

     3мин

 

ҚБ. Өзара бағалау.  

Рефлексия:   «Плюс», «Минус», «Қызықты»

+ «Плюс»_________________________

+«Минус» __________________________

  «Қызықты» __________________________

Үйге тапсырма :Өлкеміздегі адамға пайда тигізетін өсімдіктер мен жеміс-жидектер туралы ақпарат жинау

 

 

 

 

 

 

 

Ауызша микрафон

Қосымша ақпарат: Өсімдіктердің адамзатқа пайдасы  туралы ғаламтор ресурсы

 

 

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ны қолдану

Құндылықтарменбайланыс

(тәрбие элементі)

 

Коммуникативті дағдыларын дамытуда құрған топтар мен жұптардың негізгі мақсаты  қабілеті төмен оқушыларға қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін жоспарлаймын.

 Оқушылардың оқуын тексеру үшін төмендегідей қалыптастырушы бағалау тәсілдерін пайдаландым. «Бағдаршам», «Қол шапалақтау» , «Бас бармақ»

Пәнаралық байланыс:қазақ әдебиеті,

Ұлттық құндылық, адамгершілік,  тілге құрмет, эстетикалық, түрлі мәдениетке деген көзқарас

 

Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Сабақ жоспарлауда тапсырмаларды жеңілден күрделіге қарай құрдым.Яғни саралау барлық тапсырмада қолданылды.Оқушылардың алдыңғы білімі, қабілеті, қызығушылығы ескерілді.

 

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:

2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?